Search

اساس کار سالن زیبایی و آرایش و خدماتی که در سالن زیبایی انجام می شود

به دپارتمانی که در آن خدمات زیبایی زنان ازقبیل آرایش، اصلاح ابرو، اصلاح صورت، پیرایش و کوپ و کوتاهی مو، آرایش صورت، شنیون، براشینگ، میکاپ، رنگ و مش و لایت، فر و بافت مو، خدمات ناخن، اپیلاسیون، گریم و آرایش عروس و… انجام می‌گیرد سالن زیبایی گفته می شود. سالن زیبایی باید محیط امن ، آرام و دوستانه داشته باشد و در مقابل ارائه خدمات با کیفیت، هزینه های قابل قبولی ارائه دهد.

خدمات سالن های زیبایی:

بسته به سالن زیبایی خدمات متنوعی در سالن های زیبایی ارائه می شود که برخی از خدمات اصلی در سالن های زیبایی به صورت زیر هستند:

ابرو:

برای حذف موهای زائد ابرو از نخ استفاده می شود. آرایشگر می تواند موی ناخواسته را بردارد و یا اینکه به طور کامل ابرو را بردارد و دوباره ابرو را بکشد. کار دیگری که در زمینه ابرو انجام می شود رنگ کردن ابرو می باشد. پر کردن ابروهای تنک با استفاده از موادی مانند سایه هم در سالن های زیبایی انجام می شود.

ابرو

ابرو

کاشت مژه:

کاشت مژه به دو صورت می باشد یا بصورت دائم است که با عمل جراحی و در کلینیک های زیبایی انجام می شود و با بصورت موقت است که در سالنهای زیبایی توسط متخصص اکستنشن مژه انجام می شود و بیشتر مورد توجه است.
انواع کاشت مژه شامل نیمه مخملی، ابریشمی، بادبزنی، ضربدری، اداری، اکلیلی، رنگی است.

کاشت مژه

کاشت مژه

لایه برداری و ماساژ بدن:

لایه برداری برای حذف سلول های مرده پوست به کار می رود که حالت پوسته پوسته شدن پوست را از بین می برد و یک لایه جدید پوست ایجاد می شود. مواد تشکیل دهنده لاه برداری عموما حاوی آنزیم های میوه، قند نیشکر و یا نمک دریا است.

فیشال:

یکی از روشهای مراقبت از پوست است. این که شامل مراحل پاکسازی، بخور گرم، اسکراپ، لایه‌برداری و پولیش پوست، تخلیه کمدون‌های سیاه پوست و در پایان بخور سرد برای بستن منافذ پوست می‌شود. فیشال صورت معمولاً در مراکز زیبایی انجام می‌پذیرد. فیشال عموما با پاکساژی شروع می شود و سپس لایه بردار پوست قبل از ماساژ و مرطوب کردن پوست با محصولات خاص انجام می شود. برخی از فیشال ها ضد پیری هستند و قابلیت ارتجاعی پوست را برمی گردانند و تولید کلاژن را افزایش می دهند که موجب نرمی و روشن شدن پوست می شوند.

فیشال

فیشال

پیلینگ:

لایه برداری قوی تر پیلینگ است که از مواد شیمیایی با درجات اسیدی مختلف برای برداشتن و بازسازی بخشی از پوست استفاده می شود .که لایه برداری پوست توسط این عمل یک لایه سطحی از سلولهای مرده پوست که حاوی جوش، جای جوش و لکه های قهوه ای روی پوست را برمی دارد. در نتیجه این عمل، مشکلات پوستی مانند کدر بودن، زبر بودن، منافذ باز و چروک های ریز را از بین می برد و پوست حالتی شاداب و باطراوت پیدا می کند.

پیلینگ

پیلینگ

لایه برداری صورت:

لایه برداری صورت به منظور از بین بردن لکه های صورت، چین و چروک  و غیره بکار می رود.اسیدها، اسید بتاهیدروکسی، اسید تریکلورو استیک و اسید رتینودیک غالبا در لایه برداری شیمیایی استفاده می شوند. محلول اسیدی برای سوزاندن پوست ایجاد می شود که باعث می شود یک لایه پوست برداشته شود و لایه جوان تر پوست نشان داده شود.

مانیکور دست:

به عمل سوهان زدن ناخن و زدودن و گرفتن گوشت های اضافه ی دور ناخن های دست بطوری که به بافت های اطراف ناخن آسیبی وارد نشود مانیکور گفته می شود .

مانیکور دست

مانیکور دست

پدیکور:

با پدیکور گوشت های اضافه دور ناخن های دست و پا گرفته می شود و همچنین پوسته های اضافه کف پا که باعث آزار خانمها می شود گرفته خواهد شد و با این کار شما از ترک زدن پاشنه پا نیز جلوگیری  خواهید کرد

ماساژ:

ماساژهای معروف عبارتند از:

ماساژ سوئدی : برای کاهش تنش عضلانی و بهبود گردش خون
ماساژ سنگ داغ: که در آن سنگ گرم در نقاط مهم بدن گذاشته می شود و یک ماساژ عمیق و پرآرامش ارائه می شود.
ماساژ آروماتراپی بدن: ازروغن های گیاهی در طول ماساژ بدن استفاده می شود.
ماساژ سر هندی: برای کاهش فشار در بافت ها، عضلات و مفاصل سر، صورت، گردن و شانه ماساژ داده می شود.
ماساژ کالیفرنیایی: ابتدا کل بدن را چرب می کنند و سپس ضربه های آرامی را پشت سر هم بر آن وارد می کنند. مقدار بسیار کمی فشار در این نوع ماساژ وجود دارد.
اِسالِن: این نوع ماساژ ماهیچه ها را منبسط کرده و گردش خون را به وسیله مالش های طولانی مدت و ملایم تنظیم می نماید. با این کار هشیاری بدن بالا رفته و قدرت تفکر شما را به طرز شگفت انگیزی ارتقا می یابد.
حس درمانی: نقاطی که در دست ها و پاها از خود نسبت به یک محرک بیرونی عکس العمل نشان می دهند، به تمام نقاط بدن می رسند و از این طریق از فشار وارد بر این قسمتها را کاهش می دهند. این ماساژ گردش خون، و عملکرد ذهن و بدن را بهبود می بخشد.
ماساژ تایلندی: این نوع ماساژ به “یوگا برای افراد تنبل” تشبیه شده که در آن تمام عضلات بدن کشیده می شوند و مفاصل نیز باز و بسته می شوند. این کار باید از کف پا شروع شود و کم کم به قسمت های بالایی هدایت کرد.
وَتسو: در این نوع ماساژ فرد مورد نظر در داخل آب گرم دراز می کشد و سپس قسمت های مشخصی از بدن او مورد ماساژ قرار می گیرد. به دلیل اینکه جاذبه در آب تا حدی کمتر می شود ماساژ دهنده از آزادی عمل بیشتری برخوردار است

آما: بر اساس طب سوزنی چین باستان این ماساژ بر روی قسمت های حساس بدن تاثیر گذاشته و میزان انرژی را تنظیم می کند.
ماساژ نقاط حساس: فشارهای دائمی معمولا بر روی نقاط حساس بدن تاثیر منفی می گذارند و سبب می شوند که مواد زائد در این قسمت ها انباشته شود. این ماساژ باعث دفع تکسین و ترشح آندروفین در بدن می شود.
شیاتسو: همانند آما، شیاتسو نیز بر روی نقاط فشار کار می کند، اما علاوه بر آن بر روی گردش خون و کشش مفاصل نیز موثر است.
پفریمر: این ماساژ فشار های عضله ای را کاهش می دهد و باعث به جریان افتادن خون در رگ ها شده و اعصاب حسی را رها می کند.
تراگر: استفاده مکرر از دست و پا و کمر باعث گرفتگی عضلات این قسمت از بدن می شوند و از طریق این ورزش می توانید تسکین و آرامش را به آنها هدیه کنید.
جین شین دو: بر اساس طب سوزنی چین و طب سنتی ژاپنی ها، جین شین دو باعث از بین رفتن استرس می شود.

ماساژ

ماساژ

برداشتن مو با لیزر:

استفاده از لیزر برای برداشتن موهای زائد صورت و بدن می تواند بسیار موثر باشد. الکترولیز با استفاده از جریان های الکتریکی برای حذف موهای ناخواسته انجام می شود. اما گفته می شود که مانند لیزر سریع و بدون درد نیست.

برداشتن مو با لیزر

برداشتن مو با لیزر

برنزه کردن:

سالن های زیبایی با استفاده از دستگاهها و یا اسپری های برنزه کننده، پوست را برنزه می کنند

برنزه کردن

برنزه کردن

موارد مهم در انتخاب سالن زیبایی مناسب:

ممکن است شما به طور منظم مراقبت های زیبایی و پوست را انجام داده باشید، حال ممکن است که شما به محله جدیدی نقل مکان کرده باشید. در محله جدید چگونه سالن زیبایی جدیدی برای خود پیدا می کنید؟ در ادامه ما موارد مهمی که به شما کمک می کند یک سالن زیبایی مناسب را انتخاب کنید معرفی خواهیم کرد.

پیشنهادات:

یک روش ساده برای اینکه مطمئن شوید که کدام سالن زیبایی بهتر است این است که از دوستان و یا همسایگان خود بپرسید که کدام سالن زیبایی بهتر است و پیشنهاد آنها چیست. در محله خود در مورد سالن زیبایی، سابقه سالن زیبایی، کیفیت خدمات ارائه شده و اشکالات اساسی آنها سوال کنید.

سرویس های اضافه:

ببینید سالن زیبایی علاوه بر مراقبت پوست و زیبایی چه سرویس های دیگری ارائه می دهند مانند آرایش ناخن و مانیکور پیشرفته دست و پا،لوازم آرایشی و بهداشتی،ماساژ و فیشال متنوع. برخی از سالن های زیبایی جلسات ماساژ و درمان آب گرم ارائه می دهند. سرویس های اضافه به نیازهای شما بستگی دارد

موقعیت:

غالبا ثابت شده است که افراد راحت تر هستند که به سالن های زیبایی نزدیک محل زندگی و یا محل کارشان بروند. غالبا رفتن به یک سالن زیبایی دور، هزینه رفت و آمد را برای شما به بار می آورد. در چنین وضعیتی اولویت های خود را انتخاب کنید

قیمت:

بیشتر سالن ها برگه ای دارند که نرخ سرویس های ارائه شده در آن نوشته شده است. قبل از شروع به هر کاری نرخ سرویس ها را نگاه کنید

محصولات زیبایی:

به محصولات و مارک محصولات زیبایی دقت کنید و ببینید که آیا برندهای مورد استفاده در شما حساسیت ایجاد می کند یا نه.

تجهیزات:

به تجهیزات مورد استفاده مانند صندلی، تخت ماساژ، دستگاه بخار مو، مبلمان، و موارد دیگری که در سالن زیبایی بکار می رود دقت کنید.

تمیزی:

تمیز بودن محل و بهداشت کارکنان باعث می شود که حس خوبی در شما ایجاد شود. و مسلما بر بهداشت خود شما هم تاثیر می گذارد. تماس دست آلوده کارکنان با پوست شما باعث تحریک های پوستی شما می شود و یا استفاده از وسایل غیر بهداشتی باعث بیماری هایی مانند قارچ در شما می شود.
اعتبار
از اعتبار و مجرب بودن آرایشگران اطمینان حاصل کنید.

سالن زیبایی

سالن زیبایی

پرسنل سالن زیبایی و وظایف آنها:

بسته به سالن زیبایی که شما انتخاب می کنید ممکن است پرسنل متنوعی وجود داشته باشد که هر کدام وظایف خاص خود را دارند. در ادامه پرسنل و وظایف هر پرنسل را لیست خواهیم کرد:

دستیار سالن:

دستیار سالن به دنبال فرصت تجربه و یادگیری است. وظایف دستیار سالن عبارتند از:
تمیز کردن و حفظ ظاهر سالن
کمک به آماده سازی مشتریان
دادن نوشیندنی و یا سرویس های دیگر به مشتریان تا مشتریان احساس راحتی کنند

آرایشگر:

سرویس های مختلف مربوط به مو را ارائه می دهد
پیرایش و کوتاه کردن مو و هیرکات مدل دادن و بافت مو
فروش محصولات به مشتریان
تامین سفارشات
مسئول رنگ
مسئول رنگ کسی است که تمام خدمات رنگ را به مشتریان سالن زیبایی ارائه می دهد.

از وظایف مسئول رنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آماده سازی و مخلوط فرمول رنگ مو برای موهای مشتریان
تجزیه و تحلیل نوع مو و شرایط مشتریان
مشورت با مشتریان و آرایشگران برای انتخاب بهترین رنگ برای مشتریان
اعمال رنگ هایلات به موی مشتریان
و در مورد حفظ رنگ جدید به مشتری آموزش می دهد. مسئول میکاپ
چهره‌پرداز یا گریمور یا مسئول گریم فردی است که آرایش چهره مشتریان را به عهده دارد.هم اکنون در کشور آموزشگاه‌های بسیاری به آموزش گریم به هنرجویان می‌پردازند. در آرایشگاه‌های زنانه از گریم به عنوان میکاپ نام برده می‌شود.
انجام میکاپ برای مشتریان
همکاری با آرایشگران
آموزش مشتریان برای استفاده درست از محصولات
استیشن
استیشن به عنوان یک متخصص مراقبت از پوست اشاره می شود و کسی است که محصولات مراقبت از پوست را به مشتریان ارائه می دهد. هدف کلی استیشن بهبود کلی پوست و در نتیجه طاهر مشتری است.

وظایف استیشن عبارتند از:

ارائه فیشال به مشتری
انجام ماساژ سر و گردن به مشتری
اپلاسیون ابرو و موهای دیگر صورت
اپلاسیون کامل بدن
ارزیابی وضعیت پوست مشتریان و ارائه پیشنهادات برای مراقبت مناسب از پوست
مسئول مو
مسئول مو خدمات مو را به مشتریان خود ارائه می دهد.

وظایف مسئول مو عبارتند از:

کوتاه کردن موها
شستن و خشک کردن مو
فر کردن و یا صاف کردن مو
رنگ امیزی و درمان مو
فروش محصولات مو به مشتریان
جارو کردن مو
صحبت کرد و ایجاد ارتباط با مشتری
مسئول ماساژ
مسئول ماساژ به کمک ماساژ در مشتریان را تسکین می دهد و آرامش ایجاد می کند.

وظایف مسئول ماساژ عبارتند از:

ماساژ بدن و پاهای مشتریان با استفاده از روغن های گیاهی و روغن های دیگر
استفاده از تکنیک های خاص مانند مالش برای افزایش گردش خون و آرامش عضلات مشتریان
آموزش مشتریان برای تمرینات و یا تکنیک های تخصصی برای استفاده در خانه
ایجاد ارامش و فضای آرامش بخش برای مشتریان
اطمینان از بهداشت و مرتب بودن ایستگاه ماساژ
مسئول ناخن
مسئول زیباکردن و مرتب کردن ناخن های مشتری است. وظایف مسئول ناخن عبارتند از:
مانیکور و پدیکور ناخن
کاشت ناخن
طراحی ناخن

طراحی ناخن

طراحی ناخن

نحوه برخورد یک مدیر سالن با مشتری:

یک مدیر سالن زیبایی باید برای مدیریت بهتر سالن قوانینی را وضع کند و مطمن شود که پرسنل سالن این قوانین را به خوبی درک کرده اند. به عنوان یک مدیر به پرسنل خود امتیاز بدهید و از پرسنلی که قوانین را رعایت نمی کنند امتیاز کم کنید. این یک گروه هماهنگ را برای ارائه سرویس به مشتریان فراهم می کند که موجب رضایت مشتری خواهد شد. ناهماهنگی موجب نارضایتی مشتری و مرگ آهسته سالن و در نتیجه تعطیلی سالن می شود. در زیر برخی از قوانین آمده است:
1- به موقع به سر کار بیایید و برای کار کاملا آماده باشید.
2-فضای کار را تمیز نگه دارید.
3- در محل کار الکل و یا مواد مخدر و یا سیگار استفاده نکنید.
4- ظاهر خود را تمیز نگه دارید.
5- همیشه حق با مشتری است پس در برابر مشتری حالت دفاعی نداشته باشید.
6- در طول کار از تلفن همراه استفاده نکنید.
7- ایستگاه کاری خود را تمیز نگه بدارید.
8- اگر بیمار هستید در خانه بمانید تا بیماری به مشتری منتقل نشود.
9- بهداشت شخصی را رعایت کنید.
10- هر مشتری را با نام صدا بزنید و به او خوش آمد بگویید.
11- از مشتری های خود تشکر کنید.
12- در زمان کار روی مشتری تمرکز کنید.
13- محصولات خوب را به مشتریان معرفی کنید.
14- تماس چشمی، زبان و تماس فیزیکی را با مشتری حفظ کنید.
15- در آخرین لحظه قرار قبلی را کنسل نکنید. امکان دارد مشتری شما یک عروس باشد. این عروس دیگر فرصتی برای پیدا کردن سالن جدید ندارد.

16- از تند تند حرف زدن و صدای بلند حرف زدن با مشتری اجتناب کنید.
17- اگر مشتری کار شما را نمی پسندد انتقاد پذیر باشید و با او برخورد تندی نداشته باشید.
18- از مشاوره ای که می دهید مطمئن باشید.
19- به مشتری دروغ نگویید.
20- در عین صمیمیت، احترام مشتری را حفظ کنید.

نقش دکوراسیون در سالن های زیبایی :

دکوراسیون سالن های زیبایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. طراحی دکوراسیون از طریق رنگ ها و روشنایی و معماری های جالب باعث می شود تا مشتریان جهان خارج را فراموش کنند و تجربه زیبایی کسب کنند. هدف دکوراسیون سالن زیبایی طراحی داخلی سالن زیبایی است که یک فضای زیبا و مدرن را ایجاد کند. بکار بردن آخرین تکنولوژی ها در طراحی داخلی باعث می شود تا مشتریان احساس خاص و منحصر به فردی را تجربه کنند. نورپردازی در یک سالن زیبایی نقش کاربردی و مهمی ایفا می کند. نورپردازی به پرسنل اجازه می دهد تا به کارشان تمرکز بیشتری داشته باشند. استفاده از رن تیره در کف باعث می شود که کثیفی کمتر دیده شود.

دکوراسیون سالن زیبایی

دکوراسیون سالن زیبایی
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *